Jak správně vybrat krmení pro papoušky?

Papoušek je odnepaměti skvělým společníkem člověka a rozhodně si zaslouží co nejkvalitnější krmivo, aby byl zdravý, spokojený a dlouho s vámi žil. Možností je hned několik. Kromě granulovaného krmiva, které seženete v každém zverimexu, je dobré vědět, které ovoce můžete papouškovi bezpečně nabídnout a jaká semínka a ořechy jsou pro něj vhodná. Samozřejmě také brzy zjistíte sami, kterou stravu váš milovaný papoušek preferuje a co má rád.

Granule pro papoušky

Granule pro papoušky se vyrábějí lisováním vybraného ovoce a zeleniny, semínek a zrní. Papoušek tak dostává kompletní živiny najednou, ale nemůže si sám vybrat, na co má momentálně chuť, a co instinktivně potřebuje v danou chvíli nejvíc. Do granulovaného krmiva se také přidávají mnohé látky uměle, aby měl mazlíček veškeré vitamíny a minerály důležité pro papoušky. Bohužel mnohdy obsahují zbytečně moc chemie, umělých barviv a konzervačních látek, volte proto pouze kvalitní granule pro ptáky na přírodní bázi bez přidaných barviv.

Směs zrní a semínek je ideální krmení pro papoušky

K dostání je rovněž krmivo pro papoušky a další ptáky v podobě již namíchaných směsí zrní, semínek a oříšků v různém poměru. Tyto směsi obvykle obsahují různé druhy a velikosti neloupaných slunečnicových semínek, dále ptačí zob, čirok, proso, pohanku, kukuřici, oves, pšenici, sezam, arašídy, cedrové nebo piniové oříšky, dokonce třeba i kolečka sušených banánů a podobně. Krmné směsi pro papoušky mohou mít opravdu rozličné složení, proto není od věci si přečíst etiketu a zjistit, co přesně obsahují. Na základě toho se můžete rozhodnout, co je pro vašeho papouška vhodné a co mu chutná či ne.

Vybírejte směsi pro papoušky určené pro daný druh, který chováte, nebo dle vlastního uvážení na základě složení směsi. Je třeba také počítat s tím, že papoušek louskáním slunečnicových semen nadělá pěkný nepořádek, ale aspoň se i zabaví a vyvine nějaké úsilí při získávání potravy. Od čeho má pak ostré drápky a silný zobák? Dopřejte mu to!

Krmení pro papoušky můžeme obohatit o naklíčená semena

Někteří papoušci mají rádi i naklíčená semena. Ta jsou velmi zdravá a plná enzymů, ale je třeba dávat pozor na případný obsah plísní a umět semena správně klíčit. Pokud chcete papouškovi naklíčit semena, důkladně je propláchněte a nechte namočená na misce s trochou vody, nebo si pořiďte klíčící misky pro klíčení semen, obilovin a luštěnin.

Semínka je potřeba několikrát denně propláchnout vodou a neustále je udržovat vlhká. Do dvou dnů se na nich začnou objevovat klíčky. Nenechávejte je klíčit dlouho, dobře je umyjte, nabídněte papouškovi a uchovejte v chladu a suchu. Spotřebujte je co nejdříve.

Obdobně můžete nechat naklíčit některé obiloviny, které v menším množství můžete občas papouškovi nabídnout.

Čerstvá strava pro papoušky

Papoušci mohou takřka všechny druhy ovoce a zeleniny, a to v čerstvém i sušeném stavu. Nezapomínejte také na samozřejmost, jakou je čerstvá voda v misce či pítku a sépiová kost kvůli příjmu vápníku.

Krmení pro papoušky: Oříšky pro papoušky raději ve skořápce

Papoušci milují nejrůznější druhy oříšků. I když jsou ořechy vcelku tučné, představují pro papoušky bohatý zdroj proteinů a hlavně vitamínů a minerálů. Dopřejte jim velký výběr různých druhů ořechů, které si můžete společně se semínky namíchat sami. S jejich množstvím a častým podáváním to však nepřehánějte. Oříšky však pochopitelně nesmí být solené! Papoušci mohou třeba i makadamové oříšky, pistácie, kešu, vlašské ořechy nebo para ořechy.

Nejlepší je nabízet papouškům ořechy ve skořápce, třeba arašídy, pistácie a podobně. U arašídů však pozor na obsah plísní a toxinů. Zdolávání skořápky ořechu je pro papoušky skvělá zábava a velmi prospěšná fyzická i psychická stimulace. Je zkrátka potřeba, aby si ptáci procvičovali drápky a zobáček.

Nevhodné potraviny pro papoušky

Papouškům nikdy nenabízejte čokoládu, avokádo, cokoliv s obsahem toxinů, plísní, alkoholu a kofeinu. Rizikové jsou syrové brambory, zelená rajčata, syrové luštěniny, česnek, cibule, ostré koření a kyselé citrusy.