Poklad z přírody - klíčky

Co klíčky obsahují?

Podle databáze složení potravin obsahují pšeničné klíčky ve 100 g 7,8 g tuků, 0,98 g nenasycených mastných kyselin, 17,3 g sacharidů a 24,4 g bílkovin. Energetická hodnota je 1 260 kJ.

Naklíčená semena obsahují celou řadu vitaminů, např. v pšeničných klíčcích bylo objeveno až 20 druhů. Nejvýznamnější jsou vitamin E a A, vitaminy skupiny B i vitamin C.

Např. původní obsah se během několika dnů klíčení u semen fazole ve srovnání se suchými semeny zvýší u vitaminu B1 až o 285 %, B2 až o 515 %, B3 až o 256 %. Na obsah vitaminů má vliv už jen namočení semen ve vodě přes noc, kdy se získá značně zvýšené množství vitaminů B, obsah vitaminu C může být až 30× vyšší.

Z minerálních látek je významný především hořčík, v klíčcích hrachu je zajímavý také obsah železa. Olistěné výhonky navíc poskytují chlorofyl ceněný pro své detoxikační účinky.

Studie prokázaly významné zvýšení obsahu aminokyseliny lyzinu při klíčení. V klíčícím ječmeni se zvyšuje podíl vlákniny.

Příprava a zpracování

Nejdříve semeno musí nabobtnat, je potřeba je namočit ve vodě. Např. obiloviny namáčíme 6–12 hodin, luštěniny 12–15 hodin, ale záleží na teplotě i druhu semen.

Pro klíčení se používají různé metody – doma se v menším množství dají pěstovat v lahvích opatřených víky ze síta, pěstují se i v upravených plastových lahvích. Při nakličování je možné také namočit zrno do studené vody na 24–48 hodin. Zrno nabobtná, poté z něj slijeme vodu a rozprostřeme je na lísku, síto apod. Vrstva může být silná i 25 cm. Při teplotě 15–20 °C je necháme klíčit. Zrní je dobré při nakličování občas promíchat, nesmí úplně vyschnout. Nakličujeme pokud možno v temnu, při světle vyrážejí dříve kořínky a klíčky později. Ve velkých výrobnách se používá metoda kapkové závlahy.

S klíčky je potřeba zacházet velmi opatrně. Klíčící rostlinky je potřeba průběžně proplachovat, nesmí v nich zůstávat voda. Je potřeba zamezit napadení zejména plísněmi i bakteriemi, napadány bývají salmonelami nebo Escherichia coli.

Nejčastěji se zkrmují (i jedí) klíčky, resp. semena s krátkým klíčkem; ta klíčí zpravidla po dobu 24–72 hodin. Mladé rostlinky s většími klíčky se označují jako výhonky (4–12 dní), starší rostliny již mají zelené listy, označují se jako osení. Záleží ale na druhu semen.

Pšeničné klíčky jsou k dostání také sušené. Spotřebovat je je potřeba do 3 měsíců, při nevhodném skladování bývají snadno napadeny plísněmi.

Využití pro papoušky

Naklíčená semena by totiž měla tvořit v období mimo hnízdění jen něco kolem 15 % denního příjmu potravy. V období hnízdění to klidně může být až polovina denního příjmu. V tomto období ptáci nálož vitamínů ocení a dokáží ji efektivně zpracovat.

Zkrmujeme při velikosti klíčků asi 2 mm, ne větší než 1 cm. Zrní s delšími kořínky papoušci špatně přijímají. Kukuřičné klíčky obsahují 30–50 % tuku, jsou využitelné pro výkrm.

Využití pro další druhy

Sušené jsou součástí krmiv pro psy, drobné hlodavce, koně i kožešinová zvířata. Naklíčené obilky ocení také papoušci a jiné exotické ptactvo.