Vhodné prostředí je pro hnízdění andulek velice důležité. Co byste neměli podcenit?

Chov andulek: pohlavně dospívají v 5.měsíci

Andulka se může začít rozmnožovat až ve věku 5 měsíců. Právě tehdy je připravena na to mít mladé. Do té doby můžete být v klidu a připravovat se na hnízdění andulek. Čím více toho budete vědět, tím je větší šance, že se narodí zdravá mláďata, která vám budou dělat radost. 

Andulka musí být především zdravá a silná, aby hnízdění zvládla. Dopřávat byste jí měli jen kvalitní krmivo, které andulce dodá potřebné látky, živiny a vitamíny, aby vše bez problémů zvládla. 

Hnízdění andulek začíná od března

Kdy můžete začít s přípravou pro hnízdění andulek? Hnízdní dobazačíná zhruba od března. Pro vás to znamená, že od února byste měli začít s přípravami. Bez hnízdní budky se andulka jen těžko rozmnoží. V andulkách probudíte pud k množení především tím, že jim do voliéry dáte dobře vybavenou budku. 

Ale to není vše. Potřeba je také myslet na jejich stravu, jelikož v době páření a rozmnožování mají andulky zvýšené nároky na výživu. 

Co je potřeba pro hnízdění andulek? Kvalitní budka je základem 

Samička snáší vajíčka na bidýlku velice těžce. Naopak v budce jde všechno jako po másle. Navíc snáší vajíčko bez stresu a má pocit bezpečí. Proto je kvalitní a dobře vybavená budka pro andulky základem dobrého hnízdění. 

Budka by měla být tak akorát velká, aby se v ní andulka cítila dobře. Lepší je otevíratelná budka pro andulky. To z důvodu, abyste do ní mohli nakouknout a zkontrolovat mladé. Jako vystýlku použijte pohodlný nedráždivý materiál, nejlépe hobliny, ovšem nikoliv z chemicky ošetřeného dřeva. 

Budka pro andulky: udržujte dobrou teplotu

Budku můžete koupit v obchodě nebo si ji sami vyrobit. Rozměry budky by měly být 15 x 25 x 15 cm. Vstupní otvor by měl být na druhé straně od místa, kde bude andulka hnízdit. U otvoru musí být připevněno bidýlko, aby na něm mohl sameček sedět a krmit samičku v době sezení na vejcích. 

Pro úspěšné hnízdění a vyvedení mláďat je potřeba:

  • Zajistit klid v okolí voliéry a v budce.
  • Udržovat v budce teplotu asi 37 stupňů.
  • V případě nutnosti využijte zvlhčovač vzduchu.

Chov andulek: potrava v době hnízdění musí být pestrá a vyvážená

V době hnízdění andulek je potřeba zpestřit mazlíčkům stravu. Andulkám podáváme více zeleniny a ovoce, ale také sépiové kosti a proso. Pro tvorbu vajíček je nutný zvýšený obsah vápníku a bílkovin. Ideální je příprava vaječné směsi. Jak na ni?

Vaječná směs pro andulky

Uvařené vejce smícháme se strouhankou a nastrouhanou mrkví. Směs by měla být sypká. Přidat můžeme i skořápku nebo tvaroh. Lze ji podávat andulce po celou dobu hnízdění. 

Andulky necháváme zahnízdit maximálně dvakrát za rok

Andulky mohou hnízdit po celý rok, až na období pelichání. Je ale chyba nechat ji zahnízdit více než dvakrát. Pro samičku i samečka by bylo hnízdění skutečně náročné, což by se mohlo podepsat negativně na jejich zdraví. 

Chov andulek: jak se starat o mladé?

Neobejdete se bez pravidelné kontroly hnízda. Vyberte si na kontrolu okamžik, kdy samička opustí budku. Kontrola je důležitá, protože některé mládě by mohlo být po vylíhnutí mrtvé a mohlo by tak ohrozit zdraví ostatních. 

Musíte taktéž opatrně prohmatat volata mláďat. Jestli jsou volata prázdná, pak je to známka toho, že je rodiče málo krmí. V tom případě budete muset mladé sami dokrmovat. Směs kupujte vždy od ověřeného dodavatele a nikdy na ní nešetřete, jestli chcete mít zdravé a krásné andulky.

Doporučené produkty1